پرونده کشتار کارگران خاتون آباد به کجا انجامید

محسن حکیمی

پنج شنبه 24 ژانويه 2008


در اواخر دی ماه سال 1382 با پایان یافتن کار ساختمان مجتمع مس خاتون آباد در شهر بابک کرمان ، حدود 200 نفر از کارگران این مجتمع اخراج شدند .

در اعتراض به این اقدام کارفرما ، کارگران اخراجی همراه خانواده هایشان دست به اعتصاب و تحصن زدند . پس از به نتیجه نرسیدن اعتصاب و تحصن ، کارگران اقدام به بستن جاده خاتون آباد – شهر بابک کردند.

اما نیروی انتظامی با اعزام چند فروند هلی کوپتر از کرمان ، کارگران را پراکنده کرد و این اقدام اعتراضی کارگران به نتیجه نرسید . در نتیجه کارگران به ناچار در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کردند . اما این بار تجمع کارگران به گلوله بسته شد که در طی آن چهار نفر از کارگران به نام های ریاحی ، جاویدی ، مهدوی و مومنی کشته شدند .

در پی شکایت یکی از تشکل های کارگری بین المللی به سازمان جهانی کار ، پرونده ای در مورد این کشتار تشکیل شد . اما تا کنون هیچ نتیجه از چگونگی پیشرفت آن منتشر نشده است . همچنین با شکایت خانواه های کارگان کشته شده ، پرونده دیگری در دادگستری شهر بابک تشکیل شد که در مورد فرجام این پرونده نیز خبری نشده است . معلوم نیست که آیا آمران و عاملان کشتار کارگران بیگناه به سزای عمل خود رسیده اند یه خیر .

البته در همان سال 1382 و در روز چهارم بهمن ماه به مناسبت چهلم کارگران جان باخته خاتون آباد شماری از فعالان کارگری در تهران در کارزاری تحت عنوان " مخالفت با کشتار کارگران" یاد این کارگران را گرامی داشتند . از آن سال به بعد فعالان کارگری با برگزاری مراسم یاد بود ان کارگران به شیوه های مختلف از جمله با صعود به قله های اطراف تهران روز چهارم بهمن را گرامی می دارند . بجاست که فعالان کارگری امسال ضمن برگزاری مراسم یاد بود برای کارگران جان باخته خاتون آباد ، این پرسش مهم را وسیعا در سطح جامعه مطرح کنند که :" شکایت در مورد کشته شدن این کارگران به کجا انجامید ؟"

3 پيامهاى سخنگاه

 • پرونده کشتار کارگران خاتون آباد به کجا انجامید 24 ژانويه 2008 17:22, بوسيله ى خسرو شمزیرانی

  سلام بهمن گرامی

  خسته نباشی. با نظر شما کاملا موافق هستم و فکر می کنم طرح این سوال های ساده و اساسی و گسترش آن به سطح و عمق جامعه نه تنها تاثیری به مراتب بیشتر از برگزاری مراسم یادبود و غیره دارد بلکه در عین حال تکرار آنها را- که متاسفانه در کشور ما به راحتی اتفاق می افتد - برای صاحبان قدرت با هزینه بیشتری همراه می کند.

  خسرو

  پاسخ به اين پيام

 • پرونده کشتار کارگران خاتون آباد به کجا انجامید 25 ژانويه 2008 03:52, بوسيله ى حميد بداغي

  سلام واقعاٌ خاتون‌آباد و پرونده‌اش به كجا انجاميد؟ مدتها بود خبري از كارگران رنج ديده نخوانده بودم مطلبت درد اصلي است كه روشنفكر چه بخواهد وچه نخواهد بدون فكر نكردن به آن خواب از چشمانش مي‌گريزد. خاتون‌آباد و شركت واحد و...مطالبي است كه كمرنگ مطرح مي‌شود به سهم خوداز شما متشكرم كه مطرح مي‌كنيد. طرح اين گونه سوالات گامي است براي روشنگري. بآرزوي موفقيت حميد بداغي

  پاسخ به اين پيام

 • salam ba tashakor az shoma ke dar in rabete talash mikonid, man ham in hafte mosahebeay dar in mored dashtam. ba Mehr parisa

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.