حکومت بر یک ملت ضعیف ، ناتوان ،خسته و ناامید چه ارزشی دارد

چهار شنبه 2 ژوئيه 2008


به این چند خبر توجه کنید :

- بر خلاف روال جهانی در ایران ، خودکشی در میان متاهل ها بیش از مجردها است .(یعنی این که خانواده جای امنی نیست و خانواده با آن همه ارج و قرب که در اسلام وایران دارد دیگر در جمهوری اسلامی یک پروژه شکست خورده است . خانواده یک نهاد آسیب زا شده است . به قول دکتر نوربالا "این همه تبلیغ در دولت نهم برای ازدواج صورت می گیرد غافل از این که نهاد خانواده معیوب شده ".خانواده در ایران کارکرد ی را که از آن انتظار می رود ، دیگر ندارد.)

- روسپیگری در ایران تغییرات اساسی کرده و بخش عمده ای از زنان روسپی را متاهل ها تشکیل می دهند.(در تکمیل خبر بالا است و باید یا دقت بیشتری به آن توجه کرد.)

- 25 درصد مرم ایران در شرایط روانی نامناسبی قرار دارند.( از هر چهار نفر یک نفر دارای اختلال رفتاری است .)

- براساس پژوهش های رسمی که در برخی از مطبوعات منتشر شده :" افسردگی حاد و فوق حاد ، نا امیدی و بی تفاوتی نسبت به همه آنچه که در جامعه روی می دهد در ایران به نقطه خطر ناکی رسیده است."( بنابراین برای این مردم دیگر فرقی ندارد در زیر سایه یک حکومت مردم گرا باشند یا حکومت استبدادی . فقط قدری آنها را آسوده بگذارند .)

- ایران بدترین توزیع عادلانه درامد و ثروت در میان کشورهای خاورمیانه دارد و در سال های گذشته بدتر شده و تورم افسار گسیخته نیز به آن دامن زده است . (روزنامه سرمایه در این باره در هفته های اخیر گزارش های متعدد منتشر کرده است.)

- براساس گزارش روزنامه سرمایه به نقل از آمارهای بانک مرکزی درامد سرانه ایرانیان هم اکنون برابر با سال 1356 ( یک سال قبل از انقلاب ایران در 30 سال پیش ) است .

تجزیه و تحلیل تنها این جند خبر جامعه ای را در مقابل چشمان به نمایش می گذارد که شاید برای بسیاری از آدم ها حکومت کردن بر مردمان آن کوچکترین مزیتی نداشته باشد . البته اگر به دنبال بهبود شرایط زندگی و کیفیت های آن برای مردم باشند . در غیر این صورت استفا ده از رانت نفت و فسادهای گسترده ناشی از آن آنچنان جذابیتی دارد که برای به دست آوردن کم اهمیت ترین پست ها دست و پا می شکنند و تن به هر کاری می دهند .

شرح عکس :تصویر یکی از صفحه های روزنامه اطلاعات در نخستین سال پس از پیروزی انقلاب که از قول مقامات ارشد نظام نوشته شده است که حجاب اجباری نیست و در تیتری دیگر کسانی که مزاحم زنان بی حجاب می شوند ضدانقلاب نام گرفته اند

3 پيامهاى سخنگاه

 • سلام بر جناب اقای امویی عزیز همانطور که می دانید درآمد سرانه هر کشور از حاصل تقسیم درامد ملی همان کشور بر تعداد جمعیت آن کشور بدست می آید بنابراین اگر درآمد سرانه هر ایرانی در حال حاضر مثلا 2000 دلار است ودر سال 1356 هم دو هزار دلار بوده معنی ان این است که هر ایرانی بطور متوسط 2000 دلار درآمد دارد . بنابراین مفهوم این بخش از نوشته شما برای اینجانب قابل درک نیست "با توجه به دو برابر شدن جمعیت به راحتی می توان برآورد کرد که پس از 30 سال باید 70 میلیون نفرایرانی همان میزان درآمدی را بین یکدیگر تقسیم کنند که وقتی 35 میلیون نفر بودند ." فقط می توان گفت دو هزار دلار الان قدرت خرید ان زمان را ندارد وگرنه از لحاظ متوسط درامد افراد تغییری نکرده موضوع مهم دراین بحث آن است که درواقعاز لحاظ رشد اقتصادی ما سی سال درجا زدیم.

  پاسخ به اين پيام

 • حکومت بر یک ملت ضعیف ، ناتوان ،خسته و ناامید چه ارزشی دارد 3 ژوئيه 2008 21:03, بوسيله ى بهمن احمدی امویی

  آقای بهشتی پور واقعا متشکرم از دقت نظر و تذکرتان.حق باشماست.نمی دانم چرا آدم گاهی در مورد مسائل بدیهی هم دچار لغزش می شود.بابت این لغزش از شما و همه حوانندگان عزیز مطالبم پوزش می خواهم.ایراد مورد نظر شما را در متن اصلاح کردم

  پاسخ به اين پيام

 • توزیع یعنی سهم هر کس از تولید اگر همان 2000 دلار را هم فرض کنیم وقتی عدالت بر قرار میشود که در واقع هر ایرانی باید 2000دلار از تولید بدست آورده باشد یعنی ما هر چه سهممان به این عدد نزدیکتر باشد به عدالت در توزیع درآمد نزدیکتر شده ایم آیا در ایران این اتفاق افتاده است ؟ اگر ما اطلاعات جمهوری اسلامی را قبول کنیم که سیصد هزار تومان کمتر یعنی فقیر و ما بگوئیم این آمار دروغ است آنرا سه برابر میکنیم یعنی یکهزار دلار آیا ما هم اکنون با بیش از بیست ملیون نفر زیر خط فقر و بیست ملیون نفر در خط فقر توانسته ایم به توزیع عادلانه دست یابیم و همانطور که در آمار است نود درصد درآمدها در اختیار پنج درصد جامعه است اینست حکومت عدل علی . همانطور که مشاهده میفرمائید بیش از هفتاد درصد جامعه از سوء تغذیه رنج میبرند فقر و فحشا بیکاری ناتوانی سیستم اقتصادی در بکار گیری آنان آمار بیکاری در ایران را که پنجاه درصد نیروی کارش را زنان شکل میدهند بطور کلی از دایره ی تولید خارج شده اند و بیش از پانزده درصد نیروی کار مردان جزء بیکاران است آسیبهای فردی و اجتماعی در این فرآیند تولید قابل شمارش نخواهد بود حکومت درگیر حل و فصل بحران داخلی ست ناتوان از پاسخ گوئی به این معزلات است هیچ کشوری نمیتواند با ده درصد نیروی کار فعالش به افقهای عدالت دست یابد . به همین دلیل است که خشونت و نظامی گری تنها برنامه دولت در پاسخ گوئی به خواستهای مردم شده است بنگاه های اقتصادی بیشتری در اختیار دولت و بخشهای نظامیش گردیده است این بوی فاشیسم را به مشام میرساند

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.