همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي

چهار شنبه 15 اكتبر 2008


وقتی لاریجانی رئیس مجلس در شیراز به دانشجویانی که نسبت به بی تفاوتی مجلس در مقابل مدرک قلابی کردان ، وزیر کشور ، اعتراض داشتند ،گفت : " از این مدارک جعلی فراوان داریم " ، یاد گفته یکی از مدیران پیشین جمهوری اسلامی افتادم که زماني به من گفته بود :" در مجلس دوم مصوبه ای گذرانده شد تا بر اساس آن 120 نفر ، که اسامی همه آنها در آن مصوبه آمده بود ، از این امکان برخوردار شدند که بدون گذراندن مراحل عادی و شرکت در کنکور دوره های تخصصی پزشکی و رشته های دیگر را در مقطع فوق لیسانس و پس از آن دکترای ( عمومی و تخصصصی) بگذرانند . از این مدیر که خود نيز از این امکان استفاده کرده بود ، پرسیدم چه احساسی داشتی که بدون طی کردن مراحلی وارد دوره تخصص پزشكي شدی ؟ جواب داد: " حقمان بود . " و با خنده ادامه داد : " تازه من سه بار رشته تخصصی خودم را بعد از یکی- دو ترم تغییر دادم تا آن رشته ای را که مورد علاقه ام بود ، انتخاب کنم ." او حالا به دور از غوغای وزارت و وکالت در مطبش بیماران را معاینه می کند . بسیاری از این 120 نفر بعدها جزو مقامات ارشد تصمیم سازی و تصمیم گیری در دولت های ، خاتمی و احمدی نژاد شدند.

چندی پیش که موضوع جعلی بودن مدرک کردان تازه رو شده بود یکی از سردبیران روزنامه های اصلاح طلب هم به طور ضمنی به همین حرف یک ماه بعد لاریجانی اشاره کرد که از این مدارک یک شبه در ايران زیاد است . او نقل می کرد که در دانشگاهی که فوق لیسانس می خواند تعدادی از دوستانش از مقامات اطلاعاتی و امنیتی بودند که جسته و گریحته در کلاس های درس شرکت می کردند . وقتی از آنها دلیل بي نظمي هايشان را پرسیده بود ، یکی شان به او گفت :" فلانی ! ما از باوجدانها هستیم كه سر برخي از كلاس ها شركت مي كنيم و امتحان ها را هم كم و بيش مي دهيم . خیلی ها تماس می گیرند تا مدرک تحصيلي برايشان ارسال شود ،آن هم بدون اينكه در كلاسي و امتحاني شركت كنند . یک مدرک درست و حسابی و معتبر از برخي دانشگاه های دولتی يا آزاد ."

اخیرا هم احمد شیرزاد ، نماینده مجلس ششم که حتما اطلاعاتی دارد ، در وبلاگش در باره مدرک فوق لیسانس و دکترای احمدی نژاد ابرازتردید كرده و موضوع صلواتی بودن مدرك دكتراي او را پيش كشيده است . در همین ارتباط یک منبع موثق که ارتباط هایی با برخي از استادان دانشگاه علم و صنعت ، محل تحصیل احمدی نژاد ، دارد ،گفته است که روزی که قرار بود احمدی نژاد از تز دکترایش دفاع کند ، استادان راهنما و مشاور او رو به حاضرین گفتند : " همه ما که اقای احمدی نژاد را می شناسیم . بنابراین نیازی به دفاع ندارند ."او به حاضرين گفت :" یک صلوات بفرستيد ."و به اين ترتيب ظاهرا بدون دفاع به ايشان نمره داده اند ."

به گفته این منبع آگاه ، حاضرین هم با فرستادن صلوات مهر تائیدی بر دفاعیه احمدی نژاد زدند .

احمدی نژاد در سال 65 در مقطع فوق لیسانس عمران دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد و در سال 68 بدون داشتن دکترا عضو هیات علمی شد. اودر سال 76 توانست دکترا بگیرد . او در فاصله سال های 72 تا 76 نخستین استاندار اردبیل هم بود . در واقع در همین دوران هم تدریس می کرد ، هم درس می خواند و هم استانداری می کرد و هم از رونامه ها و نشریات اصلاح طلب شکایت به دادگاه می برد و به عنوان شاکی هم در جلسات دادگاه می نشست .

اما شاید نابغه ترین فرد کابینه نهم ، جهرمی وزیر کار باشد . او 20 ساله بود که در سال 59 و 60 فرماندار نور و سرپرستی فرماندار آمل را با هم برعهده داشت . درسال های 61 تا 63 یعنی در 23 سالگی استاندار زنجان بود و تا 27 سالگی استاندار لرستان و بین سال هاي 67 و 68 و در 28 سالگی استاندار سمنان . با این همه مشغله و با توجه به تعطیلی دانشگاه های کشور برای حدود دوسال ، بعید است که او تا این زمان توانسته باشد لیسانسش را گرفته باشد . در فاصله چهار ساله 68 تا 72 اگر چه اوسمت های متعددی در مجمع تشخیص مصلحت داشته ،اما در سال 72 عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شیراز می شود . بدون هیچ ربطی به شیراز و پزشکی . اوحتی در تهران متولد شده بود . احتمالا خانواده اش از استان فارس و جهرم آمده بودند .

جهرمی در سال 76 رئیس دانشگاه مدیريت واحد جنوب دانشگاه آزاد تهران شد . در هر صورت معلوم نیست او پس از این دوران مدیریتی ، چگونه به مدیریت استراتژیک علاقمند شد و دکترای آن را گرفت و یا اینکه پیش از آن گرفته بود و یا در همان زمانی که ریاست دانشکده مدیریت را داشت ، دکترای مدیریت گرفت؟

برخي ازمعتقدترين مردانی که در کوران پر تلاطم جمهوری اسلامی صیقل داده شدند ، این روزها زمامدار تمام عرصه های کشورند . سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و نظامي. همه آنها در تمام این 30 سال نیز در بخش های کوچک و بزرگی ، تمام روز شب خود را برای رسیدن به آرمان هایشان گذاشتند . خیلی از آنها جوانی نکردند ،اما بعدها در دوران میان سالی هوای جوانی بر سرشان زد ، بعضی هاشان به خاطر تعهدی که برتر از تخصص بود کشور را آزمایشگاه تئوری های یک شبه و آزمون و خطا کردند و چون دیگر یارانشان در میان سالی و با آن همه مشغله کاری و فکری که داشتند و دارند، به فکر تخصص افتادند .

زمانی که تخصص نداشتند دیگران را به بهانه نداشتن تعهد به حاشیه راندند و حالا هم که تخصص دانشگاهی و مدارک متعدد را به دیوار اتاق ها و خانه هایشان آویزان کرده اند ، چون تعهد وتخصص را با هم دارند ، پس باز هم می توانند ایران را به عنوان یک الگویی جهانی معرفی کنند و به فکر مدیرت جهان باشند . آنها خود را برای همه دوران ها آماده کرده اند .

برخی از آنها در حالی که وزیر و وکیل و استاندار و نماینده مجلس وبسیاری جاهای حساس دیگر بودند چاره کار را در فرا خواندن استادان دانشگاه به دفاتر کارشان دیدند . روزنامه هاي اصلاح طلب در دوران خاتمي بارها نوشتند كه کمالی وزیر دیپلمه کار در دوران هاشمی رفسنجانی یکی از آنها ست . به نوشته همين روزنامه ها او برای رفع خستگی در پشت بام وزارت کار تعدادی کبوتر داشت که بعضی وقت ها هم سری به آنها می زد .

اما بعضی ها زیرک تر از بقیه با پیدا کردن یکی دو واسطه راه شش – هفت ساله دوستان دیروز ورقیبان امروزشان را یک شبه و با خرید مدرک طی کردند . آن هم نه از داخل بلکه از خارج کشور و اتفاقا کشورهایی که در تمام این سال ها مظهر شیطان و فساد و نابودی بشریت و بدبختی مردم خاورمیانه وایران لقب گرفته بودند . تا حالا علی کردان ، وزیر کشور، سرآمد این دسته است . تا در آینده چه از پرده برون افتد ؟

آیا مردان جمهوری اسلامی نابغه هستند ؟ نگاهی گذارا به اقتصاد ، سیاست ، فرهنگ و مسائل متعدی که گریبان ایران را بواسطه مدیریت آنها گرفته ، پاسخ قانع کننده ای حتی به وفادارترین نیروهای جمهوری اسلامی نمی توان ارائه کرد .

اگر آنها نابغه نیستند و حتی قادر به اداره یک دستگاه ونهاد معمولی هم نیستند و برخی هایشان بنا به گفته آیت الله خمینی قادر به ادراه یک نانوایی نبودند ، چگونه توانستند با داشتن پست های پر مشغله ای چون سفارت ، وکالت ، وزارت و استانداری و معاونت وزیر هم زمان در دانشگاه های داخل و خارج کشور درس بخوانند و دکترا بگیرند و حتی نتوانند در مقابل خبرنگاران خارجی و در سفرهایی که می روند یکی دو جمله بدون غلط انگلیسي صحبت کنند . یکی دیگر از عجایب جمهوری اسلامی هم این است که جمع اضداد را ممکن کرده است .

عجب این که بسیاری از این مدیران ارشد و همیشه در صحنه که هم جای پایی در اداره کشور دارند و هم کرسی در دانشگاه ، عمدتا مدیریت استراتژیک و مدیریت بحران خوانده اند . اما در عمل کمترین اعتنایی به ابتدایی ترین آموخته های مدیریتی خود ندارند . آیا آنها واقعا این دوره هاي تخصصي را گذرانده اند ؟

9 پيامهاى سخنگاه

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 15 اكتبر 2008 21:23, بوسيله ى آسو کرمانشاهی

  ضمن درود و خسته نباشی، من اندیشه، قلم و جسارت ات را، در آن کشور ضد اندیشه و قلم، می ستایم. شک ندارم در تاریخ معاصر ایران نام تو به عنوان روزنامه نگاری آگاه، نترس و متعهد برای همیشه ثبت شده است. سلامت و پیروز باشی

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 16 اكتبر 2008 11:42, بوسيله ى ثمين

  عالي بود

  متشكر

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 17 اكتبر 2008 11:25, بوسيله ى مهستي

  آقاي امويي

  خيلي خوب بود اما شما چرا اسامي اصلاح طلب هايي را كه مدرك قلابي دارند ذكر نكرديد و به اشاره كلي بسنده كرديد

  فكر نمي كنيد خوبه اسامي اونا رو هم بگيد

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 19 اكتبر 2008 08:46, بوسيله ى علي

  سلام به اين اسامي محسن رضايي ، اسحاق جهانگيري ، حسين مرعشي و .... را اضافه كنيد. در شركتي كه كار مي كنم روزانه با چندين رزومه شبيه مدارك اشاره شده روبروييم كه برا ي عضوبت در هيات مديره‌ها و تصدي مديرعاملي شركتها آمده اند بيشتر مداركشان از سازمان مديريت دولتي است و تصميم گير صنعت و اقتصاد بي صاحب اين مملكت شده اند.

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 19 اكتبر 2008 13:03, بوسيله ى هادي

  شنيدم مدارك برخي از وزاري اصلاح طلب هم مدارك معتبري نبوده.البته نه اينكه مثل كردان از اساس جعلي باشه.اما انگار از هاوايي و اين جور جاهاي درپيت بوده

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 28 اكتبر 2008 06:09, بوسيله ى سارا

  از كوزه همان برون تراود كه در اوست. خداوند عاقبت اين مملكت را كه مقامات باسواد و بيسوادش، هم آبروي ايراني را برده اند و هم اسلام خدايي، بخير كند. آمين

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 1 نوامبر 2008 22:19, بوسيله ى عیسی

  فرستادمش بالاترین. پاینده باشید.

  پاسخ به اين پيام

 • در مورد دکتر دانشجو باید بگم: ایشان از انگلیس اخراج شدند و مدرک دکترا ندارند لطفا پیگیری کنید؟

  پاسخ به اين پيام

 • همه مدارك قلابي مردان جمهوري اسلامي 3 نوامبر 2008 10:07, بوسيله ى آناهیتا

  سلام و درود بر شما حرفه بی پیر روزنامه نگاری رسالتی دارد و افشا و آگاه کردن مردم یکی از رسالتهای به جا و ارزشمند این حرفه می باشد.درود بر شما وشرفتان . سالها قبل در چند پروژه با چند شرکت ساختمانی همکاری می کرد م و از قضا شاهد زد و بندهاو کثفتکاری هایشان هم بودم .

  به یاد می آورم روزی جناب رئیس شرکت جناب آقای مهندس ... ( پسر یکی از آیت الله ها از نوع رساله دارش ) با یکی از مهندسین شرکت که به واقع تحصیلات آکادمیک درست و حسابی داشت و از هم دانشگاهی های خودم هم بود و با جان کندن در دوران دانشجویی درس خوانده بود با مهندس ... ( رئیس شرکت ) مشاجره می کرد . به دفاع از نظریات دوست و همکلاسی ام که خیلی حرفه ای صحبت می کرد وسط اره بده و تیشه بگیر هم دانشگاهی سابق خودم و رئیس شرکت پریدم و خطاب به مهندس .... ( رئیس شرکت ) گفتم : مهندس ... هم دانشگاهی و همکارم رو به من کرد و گفت : تو مدرک سیکل این آقا را به من نشان بده تا من مهندسی اش را باور کنم . آن روز دلم به حال خودم و مهندس همکار و هم دانشگاهی ام خیلی سوخت . یک آدم بی سواد برای ساختن برج از تخیلات غیر اصولیش برایمان می گفت . هر چند که امروز هم آن آقا باز هم مهندس ... است ولی به واسطه ی کار مداوم با مهندسین نخبه و باتجربه ، تجربه به دست آورده و کمتر گاف بی سوادی می دهد، اما با این حال هنوز هم باید دهانش را ببندد و از تجربه و تحصیل سایر مهندسین استفاده کند.

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.