آقای خاتمی ! لطفا به این سوالها پاسخ دهید

شنبه 27 دسامبر 2008


تنها امید پیروزی احتمالی اصلاح طلبان خاتمی است . بیسارند کسانی که صادقانه با اعلام آمدن خاتمی تمام تلاش خود را برای پیروزی او به کار خواهند بست . حتی اگر پیشاپیش بدانند که شکستشان حتمی است . با همه این امید و آرزو ، خاتمی ، و نه نزدیکانش ، باید به این پرسش ها که ذهن کسانی چون من را به خود مشغول کرده پاسخ دهد:

1- برای بسیاری از مردم روشن شده که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری ، تقلب گسترده ، سازمان یافته و حضور پیگیر نیروی سپاه و بسیج بود که احمدی نژاد را در دور دوم رو در روی هاشمی رفسنجانی قرار داد . این در حالی بود که وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات سالم در اختیار اصلاح طلبان و دولت خاتمی بود . هم اکنون چه تضمینی برای برگزاری انتخاباتی سالم ، دست کم در حد واندازه های انتخابات گذشته ، وجود دارد ؟ ابزارهای اصلاح طلبان برای صیانت از رای مردم چیست ؟ تجربه انتخابات گذشته ریاست جمهوری و رایزنی های گسترده نشان داده که امکان مداخله حکم حکومتی هم چندان امیدوار کننده نیست . ضمن این که به نظر می رسد که دیگر در این باره نباید خوشبین بود .

2- در انتخابات گذشته دولت پنهان در مقابل دولت آشکارای مبتنی بر رای مردم قرار گرفت و پیروز شد . هم اکنون آنها هم امکانات دولت پنهان را دارند و هم امکانات دولت آشکار را . احتمال موفقیت با این شرایط چه میزان است؟

3- همه ما و حتی نزدیکان احمدی نژاد در طول بیش از سه سال گذشته شاهد ضد ونقیض گویی های بسیار او و اعضای کابینه اش بوده ایم . آیا کسانی با این درجه از ریا و فریب ، قادر نخواهند بود که آرایی را که به نام خاتمی نوشته شده ، به نام احمدی نژاد بخوانند ؟ ابزار اصلاح طلبان برای نشان دادن تقلب و نه باز پس گیری حق شان ، چیست ؟

4- دسترسی بی حد به منابع اقتصادی کشور و توان مالی بالایی که طیف محافظه کاران دارند ، هم اکنون در مرحله غیر قابل تصوری است . اگر آنها و شخص احمدی نژاد از این امکانات مالی در جهت پیشبرد برنامه انتخاباتی خود استفاده کنند ، به کجا باید شکایت برد ؟ ایا تا به حال کم گفته شده که در زمان شهرداری احمدی نژاد صدها میلیارد تومان از منابع مالی شهرداری بدون سند هزینه ، صرف امور خاصی شد . آیا کسی آنها را پیگیری کرد ؟ ضمن این که باید به این نکته هم توجه داشت که مخالفان درون گروهی محافظه کار احمدی نژاد که به مراکز بالای قدرت وابسته اند ، این افشا گری ها را داشتند . اما آیا نتیجه ای گرفتند ؟

5- تمام اقدامات ولایت وفقیه مبتنی بر نص صریح قانون اساسی است و نمی توان کوچکترین اقدام غیر قانونی را به آن نسبت داد. بررسی تاریخ 20 ساله اخیر نشان می دهد که ولایت فقیه رضایتی از عملکرد دولت های گذشته نداشته است . چگونه می توانید رضایت ایشان را برای وارد شدن به انتخاباتی با این همه نقطه کور به دست آورید ؟

6- به نظر شما آیا دولت پنهانی که احمدی نژاد ، نوک قله کوه یخی آن است که از زیر آب بیرون آمده ، به راحتی خواهد پذیرفت دوباره خود را درگیر پروند اصلاح طلبان کند ؟

7- چه تضمینی وجود دارد که وزارت اظلاعات ، وزارت خارجه و پرونده هسته ای و موضوع رابطه ایران و آمریکا در اختیار دولت شما قرار دهند؟ همچنان که در اختیار دولت احمدی نژاد هم نیستند .

8- اگر شما آمدید و بازنده این انتخابات شدید ، تقاضای بررسی دوباره و بدون غرض صندوق های رای را به کجا خواهید برد ؟ آیا هیچ ناظر خارجی می تواند بر صحت انتخابات ایران نظارت داشته باشد و ابزارهای آن ناظران چیست؟

9- دولت احمدی نژاد از سوی تمام ارکان قدرت پنهان وآشکار ایران مورد حمایت قرار داشته و دارد . به نحوی که اگر حتی درصدی از این حمایت نمی بود هرگز قادر به ادامه کار نبود و حالا می بایستی به خاطر ضربه ای که به اقتصاد کشور وارد کرده باقی عمر خود را در زندان می گذراند . آیا تضمینی دارید که دولت شما با خطاهایی به مراتب کمتر و کوچکتر ، مورد حمایت بخش اندکی از آن قدرت پنهان باشد؟

10- در سه و نیم سال گذشته تلاش برای یک دست کردن قدرت با تمام سرعت و استفاده از همه ابزارها پیش رفته است ، آیا خوشبینانه ترین تحلیل گران این احتمال را می دهند که صاحبان قدرت در ایران راه رفته شده را متوقف ، سرعت آن را کند و یا چند قدمی به عقب برگردند ؟

11- انتخابات در ایران به دلیل قانون غیر شفاف آن همواره پر از حدس و گمان و اما واگر های فراوان بوده است . حتی در دوران شما می توان رگه هایی از تقلب را در آن مشاهده کرد . با دولت احمدی نژاد که شما ازمیزان صداقت او بیش از من وامثال من آگاه هستید ، چگونه می توانید برخورد کنید؟ چه ابزارهایی دارید ؟

12- برای انتقال پیامتان به مردم چه چیزی در اختیار دارید ؟ تلویزیون ، رادیو و یا روزنامه ؟ کدامیک را ؟

13- برخی از اصلاح طلبان به هر شکل شده می خواهند به قدرت برسند . آیا شما هم به هر شکل و تحت هر شرایطی می خواهید به قدرت برسید ؟ اگر پاسخ شما مثبت است چرا در همان زمان که ابزارهای قابل قبولی در اختیار داشتید خود را بر سر قدرت به هر شکل ممکن نگاه نداشتید ؟ فکر می کنید صاحبان قدرت بپذیرند که دوباره با خاتمی و اما و گرهایش در تصمیم گیری ، بر سر یک میز بنشینند ؟ ایا آنها یک فرد گوش به فرمان رانمی خواهند ؟ ایا شما گوش به فرمانید ؟

14- محافظه کاران حالا دیگرهم ابزارهای اقتصادی را با شدت بیشتری در مقایسه با گذشته در اختیار دارند و هم ابزارهای سیاسی و روابط بین المللی را.غربی ها هم که تا کنون باید متوجه شده باشند که برای حل مشکلاتشان با ایران که اتفاقا موضاعاتی چون حقوق بشر و مردم سالاری نیست ، باید با صاحبان اصلی قدرت در ایران مذاکره کنند و آن صاحب قدرت یقینا رئیس جمهوری نیست . آن هم اگر خاتمی باشد .

کسانی که قرار است برای خاتمی تبلیغ کنند باید پاسخ این پرسش ها را بدانند تا بتوانند مردم را برای آمدن و رای دادن به او مجاب کنند . طرفداران تو باید مجاب شوند و مخالفانت با یک فتوا و یا شایعه ، به میدان خواهند آمد . راه سخت و ناهمواری پیش رو است .

2 پيامهاى سخنگاه

 • آقای خاتمی ! لطفا به این سوالها پاسخ دهید 9 ژانويه 2009 20:17, بوسيله ى کامیار

  نکارنده محترم سئوالهای شما همه وارداست ،ولی چه کمکی می کند؟آیاباید انتخابات را تحریم کرد؟اگرباید شرکت کرد،آنکاه به پاسخ نیاز داریم و نه به این سئوالات تکراری و رنک و رو رفته.شما ودیگراصلاح طلبانی که حداقل در عرصه مبارزه بوده اید چه راه عملی برای غلبه براین ترفندهاوامکانات آقایان اصولگرا دارید؟بقول معروف:«راه زندگی بیاموزید، راه مردن را خود می دانیم».

  پاسخ به اين پيام

 • آقای خاتمی ! لطفا به این سوالها پاسخ دهید 11 فوريه 2009 09:12, بوسيله ى مهدی

  چه چیزی باعث شده است که به نتیجه انتخابات آینده بیمناک باشید؟ سندی موجود است؟ از کجا به این راحتی تهمت می زنید؟

  به راستی در زمان احمدی نژاد بود که ایران عزت نفی و اقتدار داشت این را منکرید؟ من هم از آقای خاتمی سوال دارم: آقای خاتمی اگر رآی بیاورید ممکن است اگر به اهدافتان نرسید آن را به گردن دولت احمدینژاد بیندازید؟ ممکن است بگویید که نمی گذارند کار کنم؟ ممکن است بگوید اختیارات رئیس جمهور کم است؟ اگر جوابتان منفی است فکر می کنید چه تفاوتی با گذشته دارد؟ اگر جوابتان مثبت است چرا پس می خواهید کاندید شوید؟

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.