صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی

دو شنبه 5 ژانويه 2009


اسرائیل همزمان با شروع سال نو مسیحی و در روزهایی که دوران انتقال دولت در آمریکا است ، حمله گسترده ای را به فلسطینی ها در غزه شروع کرده و هم اکنون ده روز از آن می گذرد . حمله هوایی شش روز تمام ادامه داشت و پس از آن حملات زمینی را هم به آن افزود . چهارمین ارتش پر قدرت جهان در مقابل ضعیف ترین مردم که حتی فاقد یک ارتش ابتدایی هستند .

در ایران حکومت همزمان با توجه ویژه رسانه های جهان بر موضوع غزه ، حمله به نهادهای مدنی و فعالین حقوق بشر را برای چند هدف شروع کرده است . هدف اول پیام فرستادن برای اصلاح طلبانی چون خاتمی است که اگر بخواهند وارد عرصه ریاست جمهوری شوند باید انتظار هر حرکتی را از سوی محافظه کاران داشته باشند . از سوی دیگر بد نمی دانند که فشارهایی هم بر نهاد های مستقل مدنی تاثیر گذار داشته باشد . برای همین دانشجویان بسیجی را روانه دفتر شیرین عبادی می کند و گروه هی را هم برای بستن دفتر کانون و کلا می فرستند .

با این همه گوشه چشمی هم به غزه و حملات ارتش اسرائیل دارند . پس بعضی از همان دانشجویان بسیجی را برای بر پایی تظاهرات های حکومتی روانه فرودگاه ، سفارت انگلیس و دفتر حافظ منافع می کنند .

این در حالی است که در همان اسرائیل گروههایی ازمردم ، نهادهای مدنی و گروه های دانشجویی یهودی با در دست داشتن پرچم فلسطین در خیابان های اسرائیل راهپیمایی می کنند و خواهان پایان یافتن جنگ و آزادی فلسطینی هستند . در اروپا تیتر یک و عکس اول تمام روزنامه های مطرح در چند روز گذشته به فلسطینی ها و حملات اسرائیل به غزه اختصاص داده شده است . در شیکاگو ، واشنگتن و لوئیزیانای آمریکا مردم با به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین شعار می دهند " اشغال مساوی است با تروریسم ، هلو کاست در غزه در حال اجرا است و فلسطین را هم اکنون آزاد کنید ."

شبکه های خبری مهم جهان چون" سی . ان . ان" ، "بی. بی. سی" ، "یورو نیوز" و الجزیره مهمترین گزارش ها و خبرها و اتفاقات مربوط به حمله اسرائیل به غزه را در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند . با این همه گروهی از دانشجویان اروپایی یک "پتیشن" برای جمع آوری امضا علیه بی . بی . سی راه انداخته اند.چرا که از نظر آنها بی بی سی به اندازه کافی به موضوع غزه نمی پردازد و برخی از خبرها و گزارش هایش تا حدودی جانبداری از اسرائیل به نظر می رسد . در همین حال درژاپن سهام شرکت هایی که اسرائیلی ها در آن سهامدار عمده هستند با افت قیمت و صف های فروش مواجه شده است .

اما در ایران ، روزنامه ها اصلاح طلب ایران چون دفاع از فلسطین را موضع رسمی حکومت محافظه کاران می دانند ، به گونه ای با این موضوع برخورد می کنند که یا اهمیت خبری ندارد و یا به دلیل ترس از قهر حاکمیت و از روی ناچاری ، رویدادهای فلسطین را به صورت حاشیه ای و کمرنگ پوشش خبری می دهند . . تا مبادا موضع گیری این ها همطراز با موضع ظاهری حکومت جمهوری اسلامی تلقی شود . بنابراین تمرکز خبری لازم را بر این حادثه نشان نمی دهند . وقتی اعضای چند گروه مدنی و صلح طلب در ایران با در دست داشتن بیانیه های خود که در دفاع از فلسطینی ها نوشته اند ، به این روزنامه ها مراجعه می کنند و درخواست انتشار آن می کنند ، پاسخ می شنوند " شما باید در بیانیه های خود حماس و حملات او را هم محکوم کنید ." علاوه بر این اعضای این گروههای مدنی با یک ابهام بزرگ در ذهنشان مواجه می شوند :

مسولان و برخی از دست اندر کاران و مدیران تحریریه این روزنامه ها به این افراد می گویند " شما راستگرا هستید چرا که از اسرائیل انتقاد می کنید . ما گرایش چپ داریم و چون جمهوری اسلامی از ،فلسطینی ها دفاع می کند ما با آن مخالفیم ." برخی از انها آرزوی حمله آمریکا و اسرائیل را شب ها در خواب می بینند و روزها بر خلاف میل واقعی یشان خبر، گزارش و گفت و گوهایی در نقد حمله به ایران و انتقاد از اسرائیل می نویسند .

از آن طرف تعدادی از دانشجویان ایرانی ، بسیاری از نهاد های مدنی و برخی از استادان داشنگاه یا در این باره خاموشی گزیده اند و یا اگر نقدی بر اسرائیل وارد می کنند در کنارش نقدی هم بر فلسطینی ها می گذارند تا مبادا مواضع آنها با دولت جمهوری اسلامی یکی شود . آنها محور حقانیت خود را در رفتارهایی که جمهوری اسلامی از خود نشان می دهد قرار داده اند . بنابراین چون خود را منتقد آن می دانند ، پس به قول خودشان چپ هستند . و آنهایی که با فلسطین ، صلح و عدم جنگ همراهی نشان می دهند ،راستگرا .

بعضی وقت ها فکر می کنم تفاوتی بین پوپولیستی احمدی نژادی و پوپولیستی اصلاح طلبی وجود ندارد .

5 پيامهاى سخنگاه

 • صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی 5 ژانويه 2009 22:36, بوسيله ى بابک - pater,blogfa.com

  درود

  جناب عمویی

  چرا وقتی این اشک ها و آه ها را در رسای یک مشت عرب افتاده در کناری از سرزمین اسرائیل می نوشتید کمی به 3 روز عزای عمومی اعلام شده در غزه برای اعدام کفتار تازی، صدام حسین تکریتی فکر نکردید؟ نکند آن زمان دلتان برای صدام هم تنگ شده بود که به قذافی توهین کردید اما نام او را در زرورق قلمتان پیچیدید.

  من هم فراموش نکردم وقتی پدرم 3 روز 3 روز خانه نمی آمد و پدر دوستم را چشم ترکیده از ناو پیاده کردند شهر زیر بمب ها و موشک های عرب های عراقی بود و فراموش نمی کنم روزی را که فهمیدم همان زمان این عرب های بدبخت و مظلوم فلسطینی برای پیروزی های کفتار تازی و مرگ پدران ما هورا می کشیدند، در خیابان های خراب شده ی همین غزه.

  شما که اشکتان برای فلسطینیان دم مشکتان است چه طور مسلمانان چچن را که از قضا ایرانی و شیعه هم هستند یاد نکردید و نمی کنید؟ مگر کشورشان اشغال نشده؟ یا دروغ گویید یا بی سواد و یا متظاهر.

  اگر برای عرب و فلسطینی اشک ریختم احمق بودم. امروز دیگر احمق نیستم و برایم تفاوتی نمی کند اگر چه مانند آن تازیان به مرگ پدر هاشان نمیخندم اما برایم فرقی ندارد، هیچ فرقی.

  ای کاش در خیابان با من روبرو می شدید و امروز دیگر نمی توانستید عامیانه ترین جواب مردم را علیه تازیان فلسطین روایت کنید.

  من دلایل بیشتری دارم.

  پاینده ایران

  پاسخ به اين پيام

 • صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی 7 ژانويه 2009 02:48, بوسيله ى بابک - pater,blogfa.com

  "وقتی اعضای چند گروه مدنی و صلح طلب در ایران با در دست داشتن بیانیه های خود که در دفاع از فلسطینی ها نوشته اند ، به این روزنامه ها مراجعه می کنند و درخواست انتشار آن می کنند ، پاسخ می شنوند " شما باید در بیانیه های خود حماس و حملات او را هم محکوم کنید ."

  در ضمن این جملات شما از سر احساس نوشته شده و دروغ محض است. هیچ روزنامه ای، تاکید می کنم، هیچ روزنامه ای جه راست جه جپ در جمهوری اسلامی وجود ندارد که مدیر مسئولش با نظرات شما مخالف باشد. مظلوم نمایی های شما در این نوشته از جنس همان تصاویر تلوزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از غزه است که به عمد مانیتور های پیشرفته ی بالای تخت های بیمارستان (هر تختی 1 مانیتور و یونیت) را محو کرده بودند.

  به بیمارستان های کشورتان سر زده اید آقای عمویی؟ چشمانتان را باز کنید.

  پاسخ به اين پيام

 • صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی 12 ژانويه 2009 12:18, بوسيله ى حسين.ر

  اشك تمساح ريختيد ولي نگفتي مگر حرف كسانيكه مي گويند حركت دو طرف محكوم است چه اشكالي دارد؟جنگ جنگ است و محكوم چه موشك فلسطيني چه بمبارن اسراييلي؟اين اشكالش چيه؟پوپوليسم ديگه كجا بوده حالا يه چيزي ياد گرفتي.

  پاسخ به اين پيام

 • صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی 14 ژانويه 2009 14:57, بوسيله ى محمد ا

  جای تاسف است که یک نوشته کوتاه در محکومیت آدم کشی های غزه این چنین واکنش هایی را بر می انگیزد. کشتن مردم بیگناه هیچ وقت به صلح منجر نمی شود.

  پاسخ به اين پيام

 • صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی 23 ژانويه 2009 16:19, بوسيله ى فرید صلواتی

  قدیس بودن یا انسان نبودن مسئله این است

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.