انتخابات و فساد مالی

جمعه 4 ژانويه 2008


انتخابات مجلس هشتم در راه است . از هم اکنون دیدارهای انتخاباتی ، رایزنی ها ، گردههایی ها ، چانه زنی ها و سفرهای انتخاباتی شروع شده است . هم در میان اصلاح طلبان و هم در میان محافظه کاران . فارغ از عدم شفافیت های گسترده ای که در ساختار نظام انتخاباتی ایران وجود دارد ، یکی از مهمترین عدم شفافیت ها در این باره فساد شدید و گستره ای است که در زمینه مالی وجود دارد .

تاکنون در تمام انتخاب های انجام شده در طول عمر جمهوری اسلامی ، هیچ گروه و جمعیتی فهرستی از هزینه های انتخاباتی خود و کمک هایی که از سوی نهادها ، اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کرده ، ارائه نداده اند . تنها در یک مورد و آن هم در انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته بود که حزب مشارکت سرجمع تمام هزینه هایی را که انجام داده بود ، منتشر کرد .

اگر چه از هر کدام از تشکل های موجود در جمهوری اسلامی در باره وضعیت مالی شان پرسیده شود ، آنچنان از کمبود منابع مالی شکایت می کنند که در بعضی مواقع به این نتیجه می رسید دست در جیب کنید و کمکی هر چند ناچیز به آنها کنید .

با این همه ، برآوردهای غیر رسمی نشان می دهد که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بالاترین حجم منابع مالی جابجا شده است . گفته شده بود که قالیباف در طول تبلیغات انتخاباتی خود نزدیک به 18 میلیارد تومان هرینه کرده و از این بابت بالاترین رقم را در میان دیگر رقبا به خود اختصاص داده است . اما پس از روی کار امدن احمدی نژاد و بروز اختلافاتی بین یاران گذشته او ، در بین دو سه جلسه شورای شهر تهران خبری منشر شد که تمام مراکز حساس به بیت المال و آنهایی که به دنبال مبارزه با فساد بودند ،به راحتی از کنار آن گدشتند . این خبر این بود که در زمان شهرداری احمدی نژاد بیش از 325 میلیارد توان هرینه بدون سند وجود دارد که رئیس جمهور احمدی نژاد ، باید در باره آنها پاسخ دهد .

با نزدیک شدن به اسفنذ ماه و زمان برگزاری انتخابات مجلس هشتم تلاش جناح های مختلف محافظه کار برای در اختیار گرفتن منابع مالی سرشاری که در سراسر اقتصاد ایران و به صورت غیر شفاف پراکنده شده ، افزایش بافته است . مهمترین این مراکز مالی سرشار در بخش صنعت تولید خودرو و شرکت سرمایه گداری سازمان تامین اجتماعی نهفته است . از قضا این دو از بیشترین عدم شفافیت مالی برخوردارند . همین عدم شفافیت این امکان را به مدیران این دو بخش می دهد که از بالاترین قدرت چانه زنی برخوردار شوند .

تغیر و تحولات اخیر در حوزه مدیرت صنعت خودرو کشور را باید دراین جهت ارزیابی کرد.کنار گذاشتن مفیدی از ریاست سازمان گسترش و پس از دو هفته چانه زنی برای انتخاب قلعه بانی به جای وی ، یکی از مهمترین این تحولات است . پیش از این قلعه بانی بر شرکت خودرو سازی سایپا حکمرانی می کرد و چندین بار توسط احمدی نياد بر کنار گذاشتن او خیز برداشته شد ، اما هر بار بی نتیجه ماند .

براوردها نشان می دهد که جریان نقدینگی سالانه در صنعت خودرو ایران بیش از 20 هزار میلیارد تومان است . صنعتی که کم کیفیت ترین خودروها را در مقایسه با خودروهایی در همان سطح در دنیا ، با بالاترین قیمت به مردم می فروشد. مدیران این صنعت به کمک رانت بازار انحصاریی که حاکمیت ایران در اختیار آنها قرار داده هم سود سرشاری از این بابت می برند و هم مجبورند به بسیاری از خواسته های مالی آنها پاسخ دهند .

هم اکنون با برکناری قلعه بانی از سایپا پیش بینی می شود مهرداد بذر پاش به جای وی مدیر عامل سایپا شود . بذر پاش رئیس ستاد انتخاباتی احمدی نژاد بوده و در این زمینه نیز به شدت فعال است . او داماد علی احمدی سرپرست فعلی وزارت آموزش و پرورش است . گفته می شود احمدی نیز شوهر خواهر احمدی نژاد است. با روی کار بذر باش در سایپا حداقل 300 شغل برای عضویت در هیات مدیره های شرکت های تحت پوشش سایپا آزاد خواهد شد که وی می تواند هر کدام از این سمت ها را به دوستان و نزدیکان خود یشنهاد کند . این مواهب مادی غیر از اعمال نفوذ در قرار دادها و و استفاده از پول های غیر شفاف در صنعت خودرو است .

از سوی دیگر تغیرات گسترده ای نیز در سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری آن در شرف وقوع است. هم اکنون با برکناری ضیایی گفته می شود یوسف پور رئیس فعلی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به جای او خواهد نشست. وی یکی از نزدیکان احمدی نژاد است . این سازمان 80 درصد صنعت سیمان کشور و بخش عمد ای از پتروشیمی و صنایع کاشی و سرامیک کشور را در اختیار دارد.

هم اکنون ارزش روز سهام شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی بیش از 14 هزارو 649 میلیارد ریال براورد می شود . این شرکت علاوه بر آن در 13 پتروشیمی ، بیش از 20 کارخانه سیمان ، گچ و فولاد و کاشی و سرامیک و 9 شرکت دارویی سرمایه گذاری کلان کرده است . جالب است که بدانیم پول این سرمایه گذاری ها از جیب بازنشستگان و 28 میلیون بیمه شده در این سازمان تامین می شود اما مدیریت ان توسط دولت انجام می شود . حالا قرار است علی یوسف پور بر این همه سرمایه غیر شفاف مدیریت کند . وی رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان ، معاون پارلمانی وزیر نیرو ، عضوجمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و مدیر مسول روزنامه سیاست روز است که قرار است با حفط سمت د رمدیر عاملی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ، رئیس سازمان تامین اجتماعی هم باشد.

6 پيامهاى سخنگاه

 • انتخابات و فساد مالی 4 ژانويه 2008 15:28, بوسيله ى حسین نوروزی

  سلام بهمن جان. مبارک است. شمایل این‌جا را دوست داشتم. الآن دیدم این صفحه را. مبارک است. به خانم بنی‌یعقوب هم سلام برسان. در مورد این مطلب، ... بهمن جان، راستش ترجیح می‌دهم فقط در انتخابات شهردار مدرسه رای بدهم و به همان فکر کنم... این‌ها بازی‌های سختی هستند برای من. خوب باشی همیشه

  پاسخ به اين پيام

 • انتخابات و فساد مالی 5 ژانويه 2008 14:45, بوسيله ى عليرضا كرماني

  درود بر آقا بهمن عزيز؛

  خواچه‌ي شيراز مي‌گويد: "ما از برون در شده مغرور صد فريب تا خود درون پرده چه تدبير مي‌كنند" و اين‌هم از همان غزل: "... چون نيك بنگري همه تزوير مي‌كنند".

  پاسخ به اين پيام

 • انتخابات و فساد مالی 5 ژانويه 2008 16:38, بوسيله ى ايمان

  سلام

  آقا بهمن من قبل از همه لينك شمارو گذاشتم تو وبلاگم. حالا لينك منو ميذارين؟

  پاسخ به اين پيام

 • انتخابات و فساد مالی 5 ژانويه 2008 19:05, بوسيله ى لیلا صحت

  ممنون خوب همین اقایون از دموکراسی امریکا ایراد میگیرند که کارتلها و تراستها سیاست امریکارارقم میزنند در ایران هم اگر هیچی مان به دموکراسی غربی نخورد اما این قسمتش خوب میخورد منتها اگر درغرب شرکت ها از جیب خودشان خرج کنند در ایران از جیب و پول نفت مردم مایه میگذارندخداوند اجرشان دهاد

  پاسخ به اين پيام

 • انتخابات و فساد مالی 6 ژانويه 2008 08:59, بوسيله ى علي

  خواندنش هم نفس آدم را بند مي‌آورد! هيچ چاره‌اي به ذهن نمي‌رسد جز دلخوشي براي ثبت حقايق در تاريخ و دل بستن به قضاوت آيندگان. از نسبت‌هاي هزار فاميلي بيشتر بنويسد. بنويسيد براي آينده‌اي كه اميدوارم پاك باشد و آيندگاني كه اميدوارم گرفتار نباشند به يادگار بماند تا بدانند چرا مملكتشان با اينهمه ثروت اينهمه بدبخت بود!

  پاسخ به اين پيام

 • انتخابات و فساد مالی 6 ژانويه 2008 13:58

  اول تشكر از مطالب خوبي كه مي‌نويسيد. 1- قلعه‌باني را طهماسبي مي‌خواست بردارد نه احمدي‌نژاد. طهماسبي سر خيلي مسائل با احمدي‌نژاد مشكل داشت. قلعه‌باني از اين اختلاف استفاده كرد، يه كم هم هزينه كرد (يعني آدمهاي تيمش را عوض كرد) و با وجودي كه حكم رياحي خورده بود به دستور احمدي‌نژاد سر كارش ماند. گيريم احمدي‌نژاد اينجوري يه گوشمالي به طهماسبي داد ولي توي اين جريان قلعه‌باني و تيمش (كه در مقايسه با ميانگين كشور قابليت مديريتي خوبي هم داشتند) به‌جاي اينكه برن خونه و جاشون رو به بروبچه‌هاي جهاد بدهند كه يه چهارسالي سعي‌وخطا كنن، موندن و حالا مي‌رن سازمان گسترش. اين كار نكته‌هاي آموختني دارد براي كساني كه به محض خراب شدن وضع عرصه را كلاً خالي مي‌كنند و مي‌شينن خونه با خودشون غر مي‌زنند. 2- 300 شغل نيست. كمتره. توي اين مدت محدود هم نمي‌شود همه‌شان را عوض كرد مگر براي انتخابات بعدي رياست‌جمهوري. ممكنه در كل 20 – 30 نفر كليدي عوض شوند. موضوع شغل نيست. هر كدوم از اين خودروسازا نزديك به دو هزار نمايندة فروش و عامل مجاز دارن كه بيشترشون از آدمهاي صاحب‌نفوذ شهرستان خودشون هستند. وقتي مي‌گم صاحب‌نفوذ يعني جداً صاحب‌نفوذ. مضافاً، يادت مياد محرابيان چه سروصدايي راه‌انداخته بود سر قضية تاكسي و اتوبوسهاي گازسوز. همين كارها رو مي‌شه با ماشين سواريها هم كرد. موضوع خودروسازيها پول نقد هم نيست. خودروسازها مجبورند شفافتر از سازمان تأمين اجتماعي باشند. پول رو از تأمين اجتماعي در ميارن. البته خودروسازيها هم به خاطر گردش مالي بالايي كه دارند خيلي كارها مي‌شود كرد. فكر كن شما يك روز هم كه از مردم جلوتر پول ماشينهاشون رو بگيري مي‌شه حدود 3800 ماشين ضرب در متوسط 10 ميليون تومن يعني 38 ميليارد تومن. مي‌شه پول قرض داد، مي‌شه پول طرحها رو خرج كرد و ... ولي گندش قبل از انتخابات رياست جمهوري بعدي در مياد. 3- اينجوري كه پيش مياد نه تنها مجلس بعدي (هرچند نه مثل مجلس قبلي) بلكه رياست جمهوري بعدي هم مهمان دوستان فعلي خواهيم بود. از اين طرف كه هيچ خبري نيست. اقلاً شايد اين هزار فاميل جديد جلوي هزار فاميلهاي قبلي در بيان، شايد 60 سال ديگه يه هفت هشتايي از اين هزار فاميل‌ها داشته باشيم كه بسترهاي چندصدايي شدن و مردم‌سالاري فراهم‌تر بشود. عزت زياد

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.