11 سپتامبر و ایران

جمعه 12 سپتامبر 2008


هفت سال پیش بعد از ظهر 21 شهریور در تحریریه روزنامه نوروز و شورای تیتر آن که تازه شروع شده بود ، خبری منتشر شد که همه را شوکه کرد. چند هواپیما به برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک حمله کردند . در تحریریه روزنامه ما هیچ تلویزیونی نبود که تصاویر را ببینیم . بعضی ها به آشنایانی که ماهواره داشتند تلفن زدند و از آنها خبر می گرفتند و با هیجان برای بقیه تعریف می کردند.

خبرگزاری های زیادی بلافاصله همه چیز را متوجه ایران کردند. خیلی ها آن روز می خواستند ایران را درگیر این ماجرا کنند . ماجرایی که ربطی به ایران نداشت و تمام دست اندرکاران آن یا در آمریکا تربیت شده بودند و یا سالها با آمریکا کار کرده بودند و یا از کشورهایی آمده بودند که بهترین روابط سیاسی و اقتصادی را با آمریکا داشته و دارند. فیلم مایکل مور ،فیلمساز آمریکایی حرفهای زیادی در این باره دارد

با این همه همانند همیشه ناشیگری دولتمردان ایران در سیاست خارجی بیشترین صدمات را به مردم ایران و منافع این کشور وارد کرد .هركس دليلي براي اين حوادث و رويكرد جديد دنيا و جهان صنعتي نسبت به جهان سوم ارائه كرده است. برخي آن را ناشي از برنامه‌ريزي غرب براي حضور گستردة نظامي اقتصادي در خاورميانه و كنترل چاه‌هاي نفت تحليل كرده‌اند و عده‌اي از زاويه‌اي كلان‌تر به موضوع نگاه مي‌كنند.

چهار سال بعد در سالگرد این روز دو گفت و گو با خانم الهه کولایی نماینده مجلس ششم و موسی غنی نژاد استاد دانشگاه داشتم که به موارد جالبی از این اتفاق که بخش عمده ای از ژئو پلتیک جهان و بویژه خاورمیانه را تغییر داد، اشاره کردند.

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.