دلم برای عرفات تنگ شده است

دو شنبه 29 دسامبر 2008


سال ها پیش که دانش آموز دوره راهنمایی بودم ، شب ها را به یاد "یاسر عرفات" روز می کردم . روزها "فلسطینی آواره " و " شش هزار کیلومتر در جستجوی حقیقت " را می خواندم . خودم را در جاده جنوبی لبنان که به جاده عرفات معروف بود ، می دیدم . لحظه به لحظه با " ابو ایاز " و ابوعمار " هر خبری را جستجو می کردم . سال 1982 که اسرائیل تا نزدیکی های بیروت رسیده بود و عرفات روزها و شبها را در محاصره می گذراند ، من هم در رویایم خودم را در کوچه پس کوچه های بیروت می دیدم . تا بعدها که به شمال لبنان رفت و دوران تبعید در کشورهای شمال آفریقا و ...

در تمام این سال ها در ایران قرار بود " هر مسلمان با ریختن یک سطل آب اسرائیل را غرق کند " و قرار بود " راه قدس از کربلا بگذرد" و....

حالا در خیابان های تهران ، محل کار و هر محفلی که می نشینم ، جرات ندارم از فلسطین و فلسطینی ها حرف بزنم . مبادا بشنوم " حق شان است ...جمهوری اسلامی تمام پول کشور را خرج آنها کرده ... عرب ها حق شان است و ..." همه ما سال هاست این جور اظهارنطرها را در باره فلسطینی ها می شنویم .

روزی یکی از سفرای فرانسه در تهران در یک محفل روزنامه نگاران گفته بود :" شما فکر می کنید این کمک های دولت ایران است که عرفات را سر پا نگاه داشته است . اگر ما اروپائیها و کمک هایمان نبود تا حالا اسرائیل همه فلسطینی ها را خورده بود . مسئولان کشورهای اسلامی فقط حرف می زنند ."

کشورهای اسلامی هر چه اختلاف داشتند بر سر فلسطینی ها پیاده کردند . آنها را هزار تکه کردند و هر کدام را به سویی کشیدند و چه " نان " ها که از نام فلسطین خوردند .

دلم برای عرفات و ایستادگی هایش تنگ شده است . مردی که تا زنده بود تا حدود زیادی همه فلسطینی ها یک ملت بودند با یک هدف و یک راه . این روزها اسرائیل در حالی که تعطیلات سال نو مسیحی شروع شده حملات بسیار سنگینی را به غزه و فلسطینیان محبوس در این منطقه آغاز کرده است و انگار بدش نمی اید که برای همیشه پرونده مقاومت فلسطین را ببندد . و در اینجا سال هاست که رهبران کشورهای اسلامی از پاکستان تا مراکش به زحمت قادر به اداره کشورهای خود هستند و دو دستی تمام قدرت را چسبیده اند ، مبادا آن را از دست بدهند . دیگر خبری هم از دیوانه بازی های قزافی نیست و صدام حسینی وجود ندارد برای نمایش هم که شده ، یکی دو موشک به مرزهای اسرائیل بفرستد .

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.