صهیونیست های اسرائیلی ، پوپولیست های ایرانی

دو شنبه 5 ژانويه 2009


اسرائیل همزمان با شروع سال نو مسیحی و در روزهایی که دوران انتقال دولت در آمریکا است ، حمله گسترده ای را به فلسطینی ها در غزه شروع کرده و هم اکنون ده روز از آن می گذرد . حمله هوایی شش روز تمام ادامه داشت و پس از آن حملات زمینی را هم به آن افزود . چهارمین ارتش پر قدرت جهان در مقابل ضعیف ترین مردم که حتی فاقد یک ارتش ابتدایی هستند .

در ایران حکومت همزمان با توجه ویژه رسانه های جهان بر موضوع غزه ، حمله به نهادهای مدنی و فعالین حقوق بشر را برای چند هدف شروع کرده است . هدف اول پیام فرستادن برای اصلاح طلبانی چون خاتمی است که اگر بخواهند وارد عرصه ریاست جمهوری شوند باید انتظار هر حرکتی را از سوی محافظه کاران داشته باشند . از سوی دیگر بد نمی دانند که فشارهایی هم بر نهاد های مستقل مدنی تاثیر گذار داشته باشد . برای همین دانشجویان بسیجی را روانه دفتر شیرین عبادی می کند و گروه هی را هم برای بستن دفتر کانون و کلا می فرستند .

با این همه گوشه چشمی هم به غزه و حملات ارتش اسرائیل دارند . پس بعضی از همان دانشجویان بسیجی را برای بر پایی تظاهرات های حکومتی روانه فرودگاه ، سفارت انگلیس و دفتر حافظ منافع می کنند .

این در حالی است که در همان اسرائیل گروههایی ازمردم ، نهادهای مدنی و گروه های دانشجویی یهودی با در دست داشتن پرچم فلسطین در خیابان های اسرائیل راهپیمایی می کنند و خواهان پایان یافتن جنگ و آزادی فلسطینی هستند . در اروپا تیتر یک و عکس اول تمام روزنامه های مطرح در چند روز گذشته به فلسطینی ها و حملات اسرائیل به غزه اختصاص داده شده است . در شیکاگو ، واشنگتن و لوئیزیانای آمریکا مردم با به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین شعار می دهند " اشغال مساوی است با تروریسم ، هلو کاست در غزه در حال اجرا است و فلسطین را هم اکنون آزاد کنید ."

شبکه های خبری مهم جهان چون" سی . ان . ان" ، "بی. بی. سی" ، "یورو نیوز" و الجزیره مهمترین گزارش ها و خبرها و اتفاقات مربوط به حمله اسرائیل به غزه را در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند . با این همه گروهی از دانشجویان اروپایی یک "پتیشن" برای جمع آوری امضا علیه بی . بی . سی راه انداخته اند.چرا که از نظر آنها بی بی سی به اندازه کافی به موضوع غزه نمی پردازد و برخی از خبرها و گزارش هایش تا حدودی جانبداری از اسرائیل به نظر می رسد . در همین حال درژاپن سهام شرکت هایی که اسرائیلی ها در آن سهامدار عمده هستند با افت قیمت و صف های فروش مواجه شده است .

اما در ایران ، روزنامه ها اصلاح طلب ایران چون دفاع از فلسطین را موضع رسمی حکومت محافظه کاران می دانند ، به گونه ای با این موضوع برخورد می کنند که یا اهمیت خبری ندارد و یا به دلیل ترس از قهر حاکمیت و از روی ناچاری ، رویدادهای فلسطین را به صورت حاشیه ای و کمرنگ پوشش خبری می دهند . . تا مبادا موضع گیری این ها همطراز با موضع ظاهری حکومت جمهوری اسلامی تلقی شود . بنابراین تمرکز خبری لازم را بر این حادثه نشان نمی دهند . وقتی اعضای چند گروه مدنی و صلح طلب در ایران با در دست داشتن بیانیه های خود که در دفاع از فلسطینی ها نوشته اند ، به این روزنامه ها مراجعه می کنند و درخواست انتشار آن می کنند ، پاسخ می شنوند " شما باید در بیانیه های خود حماس و حملات او را هم محکوم کنید ."
علاوه بر این اعضای این گروههای مدنی با یک ابهام بزرگ در ذهنشان مواجه می شوند :

مسولان و برخی از دست اندر کاران و مدیران تحریریه این روزنامه ها به این افراد می گویند " شما راستگرا هستید چرا که از اسرائیل انتقاد می کنید . ما گرایش چپ داریم و چون جمهوری اسلامی از ،فلسطینی ها دفاع می کند ما با آن مخالفیم ." برخی از انها آرزوی حمله آمریکا و اسرائیل را شب ها در خواب می بینند و روزها بر خلاف میل واقعی یشان خبر، گزارش و گفت و گوهایی در نقد حمله به ایران و انتقاد از اسرائیل می نویسند .

از آن طرف تعدادی از دانشجویان ایرانی ، بسیاری از نهاد های مدنی و برخی از استادان داشنگاه یا در این باره خاموشی گزیده اند و یا اگر نقدی بر اسرائیل وارد می کنند در کنارش نقدی هم بر فلسطینی ها می گذارند تا مبادا مواضع آنها با دولت جمهوری اسلامی یکی شود . آنها محور حقانیت خود را در رفتارهایی که جمهوری اسلامی از خود نشان می دهد قرار داده اند . بنابراین چون خود را منتقد آن می دانند ، پس به قول خودشان چپ هستند . و آنهایی که با فلسطین ، صلح و عدم جنگ همراهی نشان می دهند ،راستگرا .

بعضی وقت ها فکر می کنم تفاوتی بین پوپولیستی احمدی نژادی و پوپولیستی اصلاح طلبی وجود ندارد .

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.