سرمايه های ايرانی در راه خريد مسکن در اروپا و آمريکا

دو شنبه 30 مارس 2009


بحران اقتصادی که از آمريکا شروع شد و رفته رفته همۀ دنيا را درنورديد، اين روزها برای ايرانی های پولداری که دسترسی بالايی به نقدينگی دارند، شرايط خوبی را بوجود آورده است. در دو- سه ماه گذشته اين بخش از پولداران ايران سرمایۀ بسياری را به ارزهايی چون يورو و دلار بديل و اقدام به خريد مسکن در آمريکا و اروپا کرده اند.

هم اکنون مسکن در ايران که همواره يکی از جذاب ترين فعاليت های اقتصادی در ايران است، همزمان با ديگر نقاط جهان دچار رکود شده است. سرمايه گذارانی که تا چند ماه پيش در خيابان ها و محلات شمال تهران به راحتی قادر بودند با قيمت هايی بيش از پنج ميليون تومان به ازای هر متر مربع ملک بخرند، با کاهش قيمت املاک در اروپا و آمريکا گوشه چشمی هم به اين بازارها دارند. آنها با قيمت هايی پائين تر از آنچه پيش از اين در تهران می پرداختند، خانه های بزرگ و ارزان تری را در شهرهای آمريکا و اروپا می خرند.

مصطفی را در يک مهمانی خانوادگی ديدم. او تاکنون چند واحد مسکونی را برای سرمايه گذاری خريده است. اما اين روزها به جايی غير از تهران فکر می کند :" با يکی دو تا از دوستان، مظنۀ قيمت ها را در لندن گرفته ايم. هفتۀ پيش بالاخره با شراکت آن دوستان يک رستوران خريديم."

او پائين آمدن قيمت های املاک در آمريکا و اروپا را بهترين فرصت برای سرمايه گذاری می داند: " هم در يک جای جديد سرمايه گذاری می کنيم و هم از امکان استفاده از تسهيلاتی چون اقامت و رواديد و سفر راحت به اين کشورها برخوردار خواهيم شد".

مصطفی به من هم پيشنهاد اين سرمايه گذاری را می دهد. می گويم : من اينقدر پول ندارم، جوابش را از پيش آماده کرده بود :" با چند نفر شريک شويد و يک سرمايه گذاری عمری داشته باشيد. پولتان در آمريکا و اروپا باشد، بهتر از اين است که آن را در دبی و کشورهای عربی که اين روزها وضعيت خوبی ندارند، هدر دهيد".

تا پيش از بروز اين بحران جهانی، دبی و حتی کشورهايی چون قبرس و اسپانيا يکی از با جاذبه ترين مکان ها برای خريد ملک بود. ايرانی های بسياری هم با بيرون کشيدن پول خود از بانک هايی که مرتب نرخ بهره را کاهش می دادند، بازار مسکن ايران و اين کشورها را ترجيح می دادند، اما حالا با کاهش شديد قيمت ها و بحران مسکنی که در آمريکا و اروپا به اوج خود رسيده، بهترين فرصت را برای اين سرمايه گذاران فراهم کرده است .

اگر چه آمار دقيقی از ميزان سرمايه هايی که ايرانی ها خارج می کنند، وجود ندارد، اما نگاهی به بحران مسکن در دبی و بازتاب شديد عواقب آن بر سرمايه های ايرانی در اخبار و رسانه ها، می توان اين سرمايه گذاری را بسيار هنگفت ارزيابی کرد.

از يکی- دو آژانس مسکن در شمال و شمال غرب تهران هم جويای اين سرمايه گذاری جديد شدم. آنها هم می گفتند که در سه - چهار ماه گذشته تعدادی از مشتريانشان به فکر خريد ملک در آمريکا و اروپا افتاده اند. مجيد يکی از کارکنان آژانسی در يوسف آباد توضيح بيشتری داد: " ما برای مشتری های خاص، نرخ خريد را در شهرهای مختلف اروپا و آمريکا به صورت روزانه داريم. او در بارۀ روش انجام کارشان هم توضيح می دهد: "ابتدا با چندتا از دوستان و آشنايان که می خواستند از اين طريق پولی بدست بياورند، وارد اين کار شديم. اما حالا به طور مستقيم با چند آزانس در اروپا کار می کنيم."

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.