اعلام حمایت معین از کاندیداتوری میر حسین موسوی

شنبه 11 آوريل 2009


" کشور در زمینه شفافیت اقتصادی به شدت تنزل کرده ، بهره وری پائین عوامل تولید ایران را در ردیف 10 کشور آخر دنیا قرار داده ، کشور رکورد دار اسیب های اجتماعی و اخلاقی است و تنها 5/5 درصد تولید ناخلص داخلی کشور در حوزه بهداشت و درمان هزینه می شود . این در حالی است که کشورهای پیرامون ایران تا سه برابر این رقم را در زمینه بهداشت و درمان هزینه می کنند و در کشورهای توسعه یافته این نسبت به 25 درصد هم می رسد ."

این جملات و خبرهای ناگوار اقتصادی و اجتماعی را دکتر معین روز شنبه 22 فروردین در دیدار نوروزی خود با برخی از جوانان ، دانشجویان و خبرنگارانی در میان گذاشت که او را در دفتر کارش ملاقات می کردند . مصطفی معین نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم در ادامه سخنان خود به این نکته پرداخت که به نظر می رسد کشور بدون متولی رها شده است . کسری بودجه ای در حدود 1600 میلیارد تومان در بخش بهداشت و درمان و این که پزشکان رابطه مالی بالایی با بیماران خود دارند و موجب گسترش فساد و کاهش سطح اخلاق حرفه ای شده ، دیگر موضوعی بود که وی مطرح کرد . به گفته معین ، هم اکنون بیش از 70 درصد هزینه های بهداشتی و درمانی را مردم تقبل می کنند ، این در حالی است که بر اساس قانون برنامه چهارم باید این رقم کاهش می یافت و پوشش بیمه های همگانی هم گسترش می یافت .

او که در مقابل این پرسش قرار گرفته بود که نظرش در باره وضعیت سیاسی کشور و آینده انتخابات چیست ، کمبود شادی در کشور، دارا بودن بالاترین میزان معتادان در جهان که بین سه تا شش میلیون نفر را به طور مستقیم در برگرفته و همچنین افزایش میزان افسردگی در میان مردم و جوانان را مهمترین مسائلی دانست که یک کاندیدای ریاست جمهوری نمی تواند در باره آنها بی تفاوت باشد و در باره آنها صحبت نکند .

معین همچنین خودسانسوری در باره ایدز را یک خیانت به جامعه ایران ارزیابی کرد و توضیح داد : "به عنوان یک متخصص بر این باورم که اعلام کشف داروی مبارزه با ایدز توسط دولت نهم یک اقدام سیاسی برای سوء استفاده از علم برای مقاصد سیاسی است . "

این متخصص آسم و آلرژی تنها راه پیشگیری ایدز در ایران را آموزش و شفافیت از طریق مدارس ، دانشگاه ها و رسانه ها دانست و هشدار داد با توجه به این که روش غالب اشاعه ایدز در ایران از استفاده مشترک از سرنگ توسط معتادها به گسترش آن از طریق روابط جنسی منتقل شده ، گفت : "ادامه این روند در شش تا هفت سال آینده ایران را در موقعیت کشورهای آفریقایی از نظر تعداد مبتلایان و سرعت شیوع ایدز قرار خواهد داد . بویژه این که ایران در محاصره مناطق و کانون های اپیدمی آن قرار دارد . روسیه ، اوکراین ، کشورهای اسیای میانه و افغانستان از جمله مهمترین کشورهای انتقال اپیدمی فحشاء ، مواد مخدر و ایدز هستند . "

مصطفی معین در مورد انتخابات ریاست جمهوری دهم هم توضیح داد :" میر حسین موسوی قابل مقایسه با هیچکدام از دیگر نامزدهای موجود نیست . او را بیش از ربع قرن می شناسم و آدمی است عمل گرا و متواضع که اگر تحمل امواج تخریبی مخالفان را داشته باشد و به مسئولیت خود عمل کند برنده انتخابات خواهد بود ."

او همچنین گفت که هموز دیداری با میرحسین موسوی نداشته اما به زودی با او دیدار خواهد کرد .

وی موسوی را دارای این پتانسیل دانست که قادر خواهد بود یک کابینه اصلاح طلب را تشکیل دهد . او فرصت انتخابات در ایران را بهترین زمان برای بالا بردن مطالبات مردم و صحبت از مواردی کرد که در شرایط معمول کسی از آنها صحبت نمی کند . معین همچنین گفت که از میر حسین موسوی حمایت خواهد کرد .

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.