سوسیالیست هایی که دیگر سوسیالیست نیستند ، آنها لیبرال هم نیستند

يكشنبه 23 دسامبر 2007


دو ماه پیش با بهزاد نبوی مصاحبه کردم . در محل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی . وقت مصاحبه هم چند بار به تعویق افتاد . یک بار روابط عمومی سازمان یادش رفته بود محور پرسش ها را با من بررسی کند . یک بار هم به دلیل این که یکی از همسایگان بهزاد نبوی فوت کرده بود و به قول مسول دفترش"حاج آقا حتما باید در بهشت زهرا حضور داشته باشد" . در دفعه سوم مصاحبه انجام شد . قبل از مصاحبه ناهار یک املت خوشمزه با اعضای روابط عمومی سازمان مجاهدین انقلاب خوردم . شاید چون گرسنه بودم اینطوری فکر کردم.

پیش از مصاحبه من ، نبوی با یک خبرنگار دیگر مصاحبه داشت . از همان لحظه شروع مصاحبه معلوم بود که عصبی است .مصاحبه من با او یک مصاحبه چالشی و با سوالات متعدد انتقادی بود.پیدا بود که از سوالات خوشش نیامده است.نمی دانم ناشی از مصاحبه قبلی بود و یا اینکه سوالات انتقادی و چالش برانگیز را نمی پسندید. کار به جایی رسید که مصاحبه با عصبانیت شدید او نیمه کاره رها شد. نظر نبوی این بود که کسانی من را فرستاده اند تا به قول خودش " او را استنطاق کنم ". این حرفش خیلی به من برخورد . یادم آمد زمانی که با بادامچیان در جمعیت موتلفه گفت گو می کردم او هم در میانه مصاحبه گفت :" برخی ها تو را فرستاده اند تا من را استنطاق کنی ".

به نبوی گفتم :" شما سیاستمداران ایرانی چرا وقتی در یک مصاحبه با سوالات انتقادی و جدی روبرو می شوید به مصاحبه کننده تهمت می زنید و همه چیز را به ناسالم بودن خبرنگار و عدم رعایت امانت و غیر واقعی منعکس کردن حرف ها توسط مصاحبه کننده ربط می دهید . به نظرم در این باره فرق زیادی بین اصلاح طلب ها و محافظه کارها وجود ندارد."

به هر حال قرار شد مصاحبه کار نشود . اما در نهایت با پا درمیانی علی مزروعی ،پس از حدود دو ماه که مصاحبه در اختیار نبوی بود ، یکی دو پرسش دیگر را هم به آن اضافه کردم و او به صورت غیر حضوری به آنها پاسخ داد. به هر حال این مصاحبه که در زمینه دیدگاه های اقتصادی و جایگاه اقتصاد در میان سازمان مجاهدین انقلاب است را می توانیداینجا و در بخش مصاحبه همین سایت بخوانید. یکی از مهمترین حرف های نبوی این بود که آنها دیگر سوسیالیست نیستند . البته لیبرال هم نیستند. یک چیزی با مشخصات خاص در بین این دو هستند .

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای بهمن احمدی امویی محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.